Czas czytania: 3 min

Świadek na ślubie – kogo wybrać?

Skoro już zabieracie się za przygotowanie Waszego ślubu, jest duża szansa, że wiecie jak ważny jest wybór świadków. Jeśli jednak myślicie, że pełnią Oni tylko rolę formalną podczas ceremonii, to przeczytajcie ten wpis do końca, powinien pomóc Wam w organizacji dnia Waszego ślubu.

świadek na ślubie, świadek na wesele, świadkowa na ślubie, świadkowa na weselu

Co mówi prawo?

Zacznę od szybkich formalności – świadek czy też świadkowa, to osoba, która w celach urzędowych poświadcza na protokole zawarcie Waszego ślubu. Jest to swojego rodzaju potwierdzenie, że ślub się odbył, a nowożeńców łączy formalny związek małżeński. Przyjęło się, że Pan Młody wybiera świadka, a Panna Młoda – świadkową. Nie ma jednak takiego obowiązku, nawet w przypadku ślubu kościelnego świadkowie mogą być jednej płci. Nie ma również znaczenia ich status matrymonialny – jedynym wymogiem wobec nich jest bycie pełnoletnim, co będą musieli udowodnić dowodem osobistym tuż przed lub po ślubie – pamiętajcie o tych dokumentach gdy będziecie kończyć przygotowania (Wasze dowody też będą konieczne).

Świadkowie na ślubie – Wasi prywatni asystenci

Po kilkudziesięciu odbytych ślubach jesteśmy pewni, że rola świadków zaczyna się dużo wcześniej, niż podczas ślubu. Każde z nich ma swoje zadania, których celem jest odciążyć Parę Młodą i pomóc Wam przejść przez ‘ten’ dzień bez przeszkód. Pomijając ewentualną organizację wieczoru kawalerskiego i panieńskiego oraz kwestie organizacyjne przed dniem ślubu, udział Waszych świadków na dobre rozpoczyna się podczas przygotowań. Gdy fotograf i operator są już przy Was i zaczynamy realizację reportażu, powinniście móc się odprężyć i zrelaksować. Świadkowie będą od teraz pełnić rolę Waszych prywatnych asystentów. Zapięcie sukienki ślubnej, czy też mankietów w koszuli może okazać się niemożliwe bez pomocy drugiej pary rąk. Do tego zadania najczęściej wybierani są właśnie Wasi świadkowie lub rodzice / rodzeństwo.

świadek na ślubie, świadek na wesele, świadkowa na ślubie, świadkowa na weselu

Dodatkowo ciekawym i sprawdzonym pomysłem jest sesja zdjęciowa Panny Młodej ze świadkową w szlafroczkach, jeszcze zanim suknia ślubna będzie zdjęta z wieszaka. Pamiętajcie, że przygotowania mogą okazać się stresujące, zawsze staramy się rozładować niepotrzebne napięcie i wprowadzić troszkę luzu, aby nasze Pary Młode czuły się tak komfortowo jak tylko mogą, ale obecność osoby bliskiej może okazać się tu niezastąpiona. To ich kolejne nieoczywiste zadanie – wsparcie mentalne – powinni być dla Was oparciem i dbać o Wasz nastrój.

świadek na ślubie, świadek na wesele, świadkowa na ślubie, świadkowa na weselu

Co robi świadek na ślubie?

No dobrze, skończyliśmy przygotowania, muchę udało się zapiąć (co prawda z poradnikiem na YouTubie, ale nikt o tym nie musi wiedzieć), sukienka jest dobrze dopięta i wszystko idzie z górki. Od teraz świadek będzie miał kolejne zadanie – zostaje opiekunem Waszych obrączek. Nie może spuszczać z nich oka aż do ceremonii, a na pytanie ‘gdzie one są’ powinien umieć odpowiedzieć w ¾ sekundy. Oczywiście przesadzamy, nie ma nic złego we włożeniu ich do samochodu Pary Młodej z wyprzedzeniem jednak pełną odpowiedzialność za nie ponosi właśnie świadek. To On też w większości przypadków poprowadzi samochód nowożeńców, jeśli nie zdecydowaliście się na zewnętrznego kierowcę, a Pan Młody będzie wolał delektować się chwilą na tylnym siedzeniu.

Po udanej ceremonii i podpisaniu dokumentów, rolą świadków będzie odbieranie prezentów od gości. Koperty, kwiaty i butelki wina. To tylko część z popularnych prezentów dla nowożeńców – dobrze będzie przygotować jakiś pojemnik (doskonale sprawdzają się drewniane pudełka z wygrawerowanym, tematycznym napisem), do którego świadkowie będą odkładać podarunki w czasie, kiedy świeżo upieczona Para Młoda będzie przyjmować życzenia od gości. Rolą świadków będzie również dbanie o komunikację między Parą Młodą, a menadżerem Sali Weselnej czy usługodawcami. W skrócie – świadkowie robią co mogą, aby Młoda Para spędziła ten dzień najlepiej jak to możliwe, odciążając Was z większości obowiązków organizacyjnych.

świadek na ślubie, świadek na wesele, świadkowa na ślubie, świadkowa na weselu

Jak wybrać świadka na ślub?

Pamiętajcie jednak, że poza tym całym ogniem zadań, podstawową rolą świadków jest po prostu być przy Was. Wybierzcie bliskie Wam osoby, których towarzystwo pozytywnie na Was wpłynie i pozwoli się odstresować. Dla własnej wygody polecamy przesłać Wam ten poradnik Waszym świadkom, dzięki czemu zmniejszycie ryzyko pominięcia któregoś z Ważnych elementów.

świadek na ślubie, świadek na wesele, świadkowa na ślubie, świadkowa na weselu

Zapraszamy do kontaktu

Świadek na wesele to niepozorna lecz bardzo ważna osoba. Pozwól nam uwiecznić Wasze wspólne piękne chwile.

Skontaktuj się z nami i zapytaj o termin.

Udostępnij artykuł

~ Filip i Dominik

Słowa kluczowe: świadek na ślubie, świadek na wesele, świadkowa na ślubie, świadkowa na weselu