Czas czytania: 5 min

Podziękowania dla rodziców – jak je zorganizować?

Jeśli do tej pory bywaliście na ślubach, zapewne spotkaliście się z tym, że w pewnym momencie wesela Młoda Para zabiera głos, gromadzi gości, swoich najbliższych i w ten czy inny sposób wyraża swoją wdzięczność za trud włożony w wychowanie. Jak powinny przebiegać takie podziękowania? Jak wzbudzić szczere emocje i czego unikać?

podziękowania dla rodziców, podziękowanie dla rodziców, piosenka dla rodziców, prezent dla rodziców

Czym są podziękowania dla rodziców?

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista – jest to forma wyrażenia swojej wdzięczności rodzicom (czasem też dziadkom i chrzestnym) za czas i siły włożone w wychowanie – w tym przypadku – nowożeńców. Ślub jest symbolicznym momentem w naszych życiach, nowym rozdziałem i początkiem kolejnego etapu. Dobrze jest więc wykorzystać te okazję i w komfortowy dla siebie sposób pokazać najbliższym, że doceniamy ich zaangażowanie. No właśnie, jakie są najpopularniejsze sposoby na podziękowania dla rodziców?

Rodzaje podziękowań dla rodziców

Najczęściej spotykanym i zarazem bardzo dobrym pomysłem jest zgromadzenie gości i najbliższych na środku parkietu i podziękowanie poprzez wygłoszenie krótkiej przemowy. Jej charakter zależy od Waszego celu: jeśli chcecie wzbudzić w rodzicach wzruszenie i nostalgię, mówcie o kluczowych dla Was momentach z dzieciństwa i okresu dorastania. Wspominając o ważnych elementach, takich jak wykształcenie, dobre wychowanie czy wsparcie w Waszych pasjach dotrzecie do wartości, które są zapewne bardzo ważne dla Waszych rodziców, dzięki czemu poczują się docenieni i ucieszą się, że jesteście świadomi, ile pracy włożyli w doprowadzenie Was aż do tego dnia.

Jeśli chcecie wprowadzić trochę humoru i dodatkowo rozśmieszyć słuchaczy, warto wspomnieć też o tych mniej poważnych aspektach, jak na przykład kąpiele z ulubioną zabawką lub gotowość rodziców do pomocy, gdy o godzinie 22 stawaliście w drzwiach ich sypialni i mówiliście, że akurat się Wam przypomniało o jutrzejszym projekcie na plastykę.

podziękowania dla rodziców, podziękowanie dla rodziców, piosenka dla rodziców, prezent dla rodziców

To tylko przykłady – sami najlepiej będziecie wiedzieć za co chcecie podziękować i jak ułożyć tekst podziękowań, aby wycisnąć z Waszych rodziców łezki wzruszenia. Dobrze jest poświęcić na taki tekst kilka dni, aby ze świeżą głową siadać do pisania i mieć czas na nowe pomysły i poprawki. Nie bójcie się też czytać z kartki, nie każdy z nas ma dar do recytowania, a gwarantuję Wam, że zerkanie na ułożony wcześniej tekst nie popsuje efektu!

podziękowania dla rodziców, podziękowanie dla rodziców, piosenka dla rodziców, prezent dla rodziców

Wiersz lub piosenka dla rodziców

Jak już o darach mówimy, to możecie wziąć pod uwagę zaśpiewanie piosenki lub wyrecytowanie wcześniej ułożonego wiersza dla Waszych rodziców. Oczywiście nie każdy jest do tego stworzony, jednak, jeśli czujecie się pewnie występując przed publiką i dodatkowo los obdarzył Was talentem muzycznym dobrym pomysłem może okazać się taki występ. Rodzice na pewno docenią taką formę, a humorystycznym wierszem dodatkowo możecie rozbawić gości. Po Waszym występie (śpiewanym lub nie) przychodzi pora na wspólny taniec z rodzicami, można go odbyć w parach jak i w kółku. W pierwszym wariancie po chwili najczęściej dołączają goście, a w drugim tworzą duże kółko wokół młodych i ich rodziców.

Szukasz operatora i fotografa ślubnego?

Wyjątkowe podziękowania dla rodziców

Co, jeśli akurat nie macie na drugie Krzysztof Krawczyk, a jednak chcecie, aby te podziękowania były wyjątkowe? Z pomocą może przyjść Wasz kamerzysta lub fotograf ślubny. Nasze Pary Młode często decydują się na filmowe podziękowania dla rodziców – to krótki film, w którym odgrywacie główną rolę i w zabawny lub poważny sposób, często przy okazji odgrywania scenek obrazujecie to, za co dziękujecie swoim rodzicom. Przykład zrealizowanych przez nas niedawno podziękowań możecie zobaczyć poniżej.

Taki film wyświetlany jest w ramach możliwości sali, najczęściej przy pomocy rzutnika. W większości przypadków emocje wywołane takim materiałem są dużo silniejsze i rodzice bardziej przeżywają ten rodzaj podziękowań. Do stworzenia takiego filmu nie potrzebujecie doświadczenia ze szkoły aktorskiej, a nagrania realizujemy w luźnej atmosferze, także o stresie przed kamerą szybko zapominacie (to też świetne ćwiczenie przed samym ślubem, podczas którego będziemy Wam towarzyszyć z aparatami przez cały dzień).

Co, jeśli jednak rezygnujecie z takiej formy podziękowań? Dobrą alternatywą może okazać się pokaz zdjęciowy, zawierający część Waszej domowej kroniki, który pomoże przywrócić wspomnienia i odbyć szybką podróż w czasie. Dobrze jest wpleść w taki pokaz zdjęcia wykonane w ramach sesji plenerowej, którą najczęściej realizujemy w miesiącu poprzedzającym ślub. W naszych filmowych podziękowaniach dla rodziców przeważnie łączymy te dwa motywy i umieszczamy Wasze zdjęcia z okresu dorastania w scenkach odgrywanych przez Was. Dzięki temu macie możliwość aktywnego wzięcia udziału w filmie, jednocześnie wspominając beztroskie lata ze starych zdjęć.

podziękowania dla rodziców, podziękowanie dla rodziców, piosenka dla rodziców, prezent dla rodziców

Jaki prezent dla rodziców wręczyć?

Od foto albumu, przez vouchery na masaż czy wycieczki, aż po obrazy ze zdjęć z sesji plenerowej czy kosze pełne słodkości. Pomysłów jest mnóstwo, nie chcemy Wam podawać konkretnej listy, a dać wskazówkę – niech Wasz prezent będzie osobisty.

podziękowania dla rodziców, podziękowanie dla rodziców, piosenka dla rodziców, prezent dla rodziców

Pamiętajcie, Wasz ślub to niejako ukoronowanie pracy wykonanej przez Waszych rodziców, na pewno ucieszą się, gdy dostaną od Was coś przemyślanego, specjalnie dla nich. To samo tyczy się przemów, unikajcie gotowców z Internetu. Wspólnymi siłami na pewno dacie radę napisać coś wspaniałego, a najcenniejszym prezentem dla rodziców będzie sam gest, dlatego nie czujcie się zobligowani do kupowania nie wiadomo czego – zróbcie to po swojemu. To tak jak z laurkami, które dostawali od Was rodzice jak byliście maluchami, liczył się gest.

Czy podziękowania dla rodziców są obowiązkowe?

Nie, to tylko zwyczaj. Każdy z nas jest inny i nie ma nic złego w tym, że możesz nie czuć się komfortowo z myślą o publicznym wystąpieniu przed swoimi gośćmi weselnymi. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem może okazać się prywatna wizyta u rodziców, wspólny obiad lub spacer. Form wyrażenia wdzięczności jest mnóstwo i na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Jest jeszcze kilka aspektów, które pominęliśmy. Na przykład śmierć rodziców, separacja, rozwody czy inne ciężkie sytuacje rodzinne, które mogą wpłynąć na relacje i chęć organizowania podziękowań. Pamiętajcie, że ten artykuł jest jedynie wskazówką, a wspomnianych tutaj aspektów ani trochę nie należy traktować jako obowiązek. Planując ślub weźcie pod uwagę własne emocje i to z czym będziecie czuć się komfortowo, żeby spędzić ten dzień najlepiej jak to możliwe.

Zapraszamy do kontaktu

Podziękowania dla rodziców to ważny moment. Pozwól nam uwiecznić te wyjątkowe chwile.

Skontaktuj się z nami i zapytaj o termin.

Udostępnij artykuł

~ Filip i Dominik

Słowa kluczowe: podziękowania dla rodziców, podziękowanie dla rodziców, piosenka dla rodziców, prezent dla rodziców